35 éves az Arany Kaviár – Az orosz hagyományoktól a fine dining csúcsáig

Budapest egyik legismertebb fine dining étterme, az Arany Kaviár, idén ünnepli fennállásának 35. évfordulóját. Az étterem története 1990-ben kezdődött, amikor egy autentikus orosz konyhát kínáló vendéglőként megnyitotta kapuit.
Az Arany Kaviár története a kitartásról, a szenvedélyről és az állandó fejlődésről szól. A mindössze 25 fős vendégtérből indulva ma már a hazai és nemzetközi gasztronómia egyik meghatározó szereplője. Idén pedig különleges ünneplésre készülnek: a 35. évforduló alkalmából egy exkluzív menüsorral várják a vendégeket, amelyben a múlt ikonikus fogásai modern köntösben térnek vissza.
A kezdetek
Az első években a klasszikus orosz fogások és a széles kaviárválaszték voltak a fő vonzereje. 1996-ban az éttermet a jelenlegi tulajdonos, Molnár Attila, átvette a keresztszüleitől, és ekkor indult el az a fejlődési folyamat, amely az Arany Kaviárt a hazai és nemzetközi gasztronómia élvonalába emelte.
Attila tudta, hogy szüksége lesz egy remek orosz séfre, ezért megkereste Nyíri Szását, aki egyenesen Moszkvából repült haza, hogy közösen dolgozzák ki az éttermi koncepció folytatását. Ennek idén március 12-én lesz egészen pontosan 35 éve, és bár sok mindenen mentek keresztül, a barátságuk azóta is töretlen.
Az étterem első évei komoly kihívásokat tartogattak. A mindössze 25 fős vendégtér és a szűkös konyha nem volt ideális egy növekvő érdeklődés mellett. Szerencsére azonban kitartottak, és a kereslet növekedésével az éttermet többször is átalakították és bővítették. Az orosz konyha mellett fokozatosan megjelentek a nemzetközi fine dining elemei is, így alakult ki az Arany Kaviár egyedi stílusa.
Meghatározó mérföldkövek

Az Arany Kaviár fejlődésének egyik legnagyobb elismerése 2008-ban érkezett el, amikor megkapta a Michelin Guide ajánlást, és hosszú éveken keresztül Magyarország legjobb éttermei között tartották számon. 2012-ben saját Arany Kaviár Gourmet Selection kaviárválogatást vezettek be, 2016-ban pedig megnyitották Moszkvatér Bisztró néven a testvéréttermüket, amely a hagyományos orosz fogásokra koncentrál. 2022-ben a Wine Spectator nemzetközi szinten két pohárral díjazta az étterem italkínálatát, amit azóta is őriznek. Attila és Szása is Gundel-díjas lett, emellett Szását 2024-ben Dining Guide életműdíjjal is kitüntette.
2024. év elején megérkezett hozzánk Molnár Bence, aki pályafutását Michelin csillagos éttermekben és a Bocuse d’Or versenysorozatban kezdte. Bence 25, az étterem pedig 35 éves lesz idén, a konyhát érkezése óta ő vezeti, mi pedig fiatal kora ellenére azt látjuk, hogy jó az általa képviselt irány.
Kaviár a magyar gasztronómiában

Az Arany Kaviár neve mára egyet jelent a luxussal és az eleganciával. A kaviár továbbra is az étterem központi eleme, míg a halételek szerepe az évek során egyre jelentősebbé vált a magyar gasztronómiában.
A kaviár töretlen sikernek örvend, a halakkal kapcsolatban pedig pozitív a változás, bár úgy érezzük, hogy inkább a magyar nagyvárosokból érdeklődnek inkább a tengeri és édesvízi halfogyasztás iránt, illetve a magyar halak ismét reneszánszukat élik.
35 év ünneplése

A jeles évfordulóra az étterem egy különleges menüvel készül, amelyben a 35 év ikonikus fogásai modern gasztronómiai elemekkel ötvözve térnek vissza. A vendégeket nemcsak ínycsiklandó ételek, hanem különleges Champagne-ok és exkluzív meglepetések is várják.
Ahogy említettük, egy különleges menüvel készülünk, amiben modern formában köszönnek majd vissza klasszikusaink, de pukkan majd Jeroboam Champagne, kóstoltatjuk kedvenc kaviárunkat kézfejről, és természetesen lesz egy nagy bejelentés is!
Az Arany Kaviár 35 éve alatt legendás vendégeket fogadott, köztük Angelina Jolie-t, Brad Pittet, Mark Zuckerberget és Bryan Mayt, de a céljuk mindig is az volt, hogy minden vendégének felejthetetlen élményt nyújtsanak. Az étterem továbbra is a luxus és az intimitás tökéletes elegyét kínálja, miközben folyamatosan újít és fejlődik.